Petr Herzmann z Fidoo: K úspěchu se nejde prošetřit

Rozhovor s Petrem Herzmannem

Dnes jsme vyzpovídali Petra Herzmanna, provozního ředitele Fidoo. Zajímalo nás, jaký je jeho pohled na připravenost českých firem na digitální transformaci, která díky pandemii Covid-19 opět nabírá na své důležitosti.

 

Na trhu je vidět, že digitální transformace je zvučné téma, ale když se zavřou brány kanceláří, najednou to neplatí. Jak to Petře vnímáš ty?

Začnu trochu odjinud. Vím, že Covid je teď hodně zprofanované téma, ale přeci jenom se k němu v rychlosti vrátím. Je to totiž dobrý příklad, jak moc firmy byly či nebyly digitálně transformované před počátkem koronaviru. Pandemie přišla nečekaně a vláda rychle zavedla přísné restrikce. Většina firem se sice stihla adaptovat tím, že přesunuli své zaměstnance na home office, první problém ale přišel v momentě, kdy bylo zapotřebí řešit agendy, u kterých jsou všichni zvyklí, že se u nich mohou fyzicky potkat.

Jaké agendy máš třeba na mysli?

Například předání peněz zaměstnanci, vyplácení dodavatelů v hotovosti, předávání účtenek do účtárny, placení drobných kancelářských výdajů jako je například poštovné. Když do firmy nemůže nikdo přijít, všechno se zastaví. A to je právě ukazatel, jestli digitální transformace byla úspěšná nebo ne.

A tím, že přišel Covid-19, se v podstatě jenom rychleji zabouchly dveře do firem, je to tak?

Ano. Když víte, že má nějaká krize přijít, firmy se týdny až měsíce chystají a přizpůsobují jak náklady, tak jejich řízení. Ale jakmile to přijde rychle, stane se z toho problém. Podle mě existují dvě fáze. V první fázi firmy hledají úspory, snaží se škrtat a ořezávat zbytečný tuk, protože potřebuji určitým způsobem přežít. Já jsem toho názoru, že k úspěchu se nedá prošetřit, a proto musí logicky nastat druhá fáze. Firmy budou muset přijít na to, jakým způsobem budou mít lepší kontrolu nad náklady. A tady je právě připravenost malá – něco se platí v hotovosti, cestovní příkazy se schvalují až na účtárně, o tom, kolik má kdo u sebe hotovosti, není evidence.

To znamená, že to tedy bude podle tebe o balancování úspor a efektivním řízení cashflow?

Provoz firmy v rozumné míře je nezbytný. Firma se nesmí zastavit, to je nejhorší varianta. Jinými slovy, finanční ředitelé a majitelé potřebují nástroj, který jim poskytne jednak větší kontrolu, ale zároveň umožní flexibilně utahovat či povolovat kohoutky.

Spousta firem, a ne jenom velkých, ale přeci prochází přesně tímto procesem tak zvané digitální transformace. Jak je tedy možné, že jsou nepřipraveni?

Digitální transformace se totiž často pojímá jako extrémně velký projekt. Když bych se podíval pouze na oblast řízení drobných výdajů, nebo jak se říká v zahraničí Expense Managementu, tak v České republice zatím není příliš mnoho nástrojů. Firmy na to nejsou zvyklé. To je jeden důvod. Druhý důvod je ten, že právě oblast drobných výdajů není z pohledu objemu ve velkých společnostech až tak zásadní. A každý finanční ředitel logicky prioritizuje. První jdou na řadu velké klíčové položky jako mzdy či platby dodavatelům. Drobné výdaje jsou tak někde na sedmém či osmém místě. Navíc když ekonomika frčí, není to priorita.

Není tedy někdy lepší dodat menší část digitální transformace, ale za to takovou, která bude fungovat a má okamžitý efekt?

To je hodně individuální. Ale obecně se dá říct, že ano. Nejde totiž jenom o objem financí jako takových, ale také o čas, který se musí věnovat celému procesu.

A nejde předpokládám jenom o čas daného zaměstnance, ale všech lidí na všech frontách – přímý nadřízený, účetní a podobně. Je to tak?

Firmy mnohdy tuto činnost berou jako automatickou. Posbírat doklady od zaměstnanců, udělat vyúčtování na konci měsíce. Ale jestliže to každému zabere 1-2 hodiny, tak to už tolik vidět není. Pak funguje jednoduchá matematika. Podle jedné studie od Mastercard víme, že vyúčtování jednoho zaměstnance se střední firmě trvá 76 minut. Zkuste schválně násobit 100 lidmi každý měsíc.

A otázkou je, jestli je to opravdu jenom 76 min a ne například 2-3 hodiny.

Pokud firma funguje způsobem, že se vše eviduje na papíře, používá se papírová schvalovací kniha, účtenky se párují k transakcím ručně a vše se musí několikrát doplňovat, pak jednoznačně ano.

Jaký je tedy tvůj recept na úspěch?

Jak jsem říkal na začátku. V krizi se nejde k úspěchu prošetřit. Jakmile pominou první porodní bolesti, je zapotřebí z mého pohledu firemní finance mít pod kontrolou. A když máte systém, který umí spoustu věcí zautomatizovat, šetříte nejen náklady, ale zároveň máte více času na to dělat business.

 

Chcete také transformovat své firemní finance?

Kontaktujte Fidoo

Zbavte se papíroo, věnujte se businessoo

Není už ten správný čas začít? Nebo chcete na konci měsíce zase řešit to samé? 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Přečtěte si více

Novinky v aplikaci

Novinky ve Fidoo aplikaci k 7. 9. 2021

Aby se pro vás používání naší webové i mobilní Fidoo aplikace stalo ještě pohodlnější, rozšiřujeme možnosti využití a upravujeme aplikaci na základě vaší zpětné vazby.

Číst dále »
Dvoufaktorové ověření
Novinky v aplikaci

Novinky ve Fidoo aplikaci k 30. 6. 2021

Aby se pro vás používání naší webové i mobilní Fidoo aplikace stalo ještě pohodlnější, rozšiřujeme možnosti využití a upravujeme aplikaci na základě vaší zpětné vazby.

Číst dále »

Skoncujte s papírováním ještě dnes

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme nejpozději do 1 pracovního dne.

Chci Cashbot i Fidoo

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme nejpozději do 1 pracovního dne.

Chcete se podílet na zlepšování Fidoo?

Věnujte nám minutku a sdělte nám svůj názor na naše uživatelské prostředí. 

Ale no tak... Řekli jsme přeci bez papírů.

Raději si tuto stránku uložte mezi oblíbené, ať se k ní můžete kdykoli vrátit.

Zdigitalizovat i firemní finance

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme nejpozději do 1 pracovního dne.

Méně stresoo pro účetní

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme nejpozději do 1 pracovního dne.