Informace k dočasnému výpadku Fidoo karet

Vážení zákazníci,

s radostí oznamujeme, že Fidoo karty jsou opět v provozu, a to jak pro platby na terminálech, výběry z bankomatu, tak online platby. Stále čekáme na vyjádření společnosti Wirecard Cards Solutions Limited ohledně obnovení funkce odbití Fidoo účtu.

Vážení zákazníci,

průběžně monitorujeme aktivity regulátorů vůči skupině Wirecard a v rámci tohoto procesu jsme detekovali rozhodnutí ze dne 26.6.2020 FCA (Financial Conduct Authority ve Velké Británii), že došlo k dočasnému omezení všech regulovaných aktivit společnosti Wirecard. V tomto důsledku jsou všechny Fidoo karty aktuálně mimo provoz a není možné odbít Fidoo účet. Intenzivně komunikujeme se společností Wirecard o znovu zprovoznění všech služeb a oficiální vyjádření k celé situaci. 

Kompletní informace naleznete v naší tiskové zprávě na tomto odkaze.

Jak pracujeme na řešení situace

7.7.2020

12:32 Na základě monitoringu transakcí vidíme, že potíže s autorizací plateb u Mastercard byly pravděpodobně odstraněny. Čekáme na oficiální potvrzení od společnosti Mastercard.
 

3.7.2020

15:41 Fidoo účet je nyní možné bez problémů nabíjet. Zároveň jsou správně připsána všechna dobití od 29.6.2020. Ohledně možnosti převodu finančních prostředků z Fidoo účtu na váš klientský bankovní účet stále čekáme na vyjádření FCA z posledních jednání s Wirecard Card Solutions Limited.

12:30 Máme zpětnou vazbu od zákazníků, že některé platby nemohou být úspěšně autorizovány. Potíže jsou pravděpodobně způsobeny původním omezením společnosti Wirecard Card Solutions Limited vůči společnosti Mastercard. Mastercard má problém nahlášen a aktuálně ho řeší.

1.7.2020

15:55 Fidoo účet je nyní možné bez problémů nabíjet pomocí bankovního převodu (inkasa jsou zatím v řešení). Zároveň jsou správně připsána všechna dobití od 29.6.2020. Ohledně možnosti převodu finančních prostředků z Fidoo účtu na váš klientský bankovní účet stále čekáme na vyjádření FCA z posledních jednání s Wirecard Card Solutions Limited.
 

30.6.2020

13:46 Fidoo karty jsou nyní plně funkční, a to jak pro platby na terminálech, výběry z bankomatu, tak pro online platby.

0:01 Podle prohlášení FCA by mělo od 30.6.2020 0:01 hodin dojít k postupnému znovu obnovení služeb.

29.6.2020

21:09 Dnes ve 12:00 splnila společnost Wirecard Card Solutions Limited podmínku FCA na doložení vyžádané dokumentace. FCA nyní podklady přezkoumává. Dle oficiální informace na webu FCA se vše vyvíjí dobře. Uvolnění restrikcí proběhne hned, jakmile se FCA přesvědčí, že klientské prostředky jsou v bezpečí. Doufají, že další informace budou mít v brzké době.

10:38 FCA vydalo vyjádření, že během víkendu vidí významný posun v tom, jak společnost Wirecard splňuje požadavky směřující k znovu obnovení provozu. Celé vyjádření FCA si můžete přečíst zde.

8:32 Vydání tiskové zprávy k celé situaci. Tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Fidoo doporučení

Po dobu nefunkčnosti Fidoo karet doporučujeme používat osobní platební karty či hotovost. Každý výdaj pak můžeme do Fidoo zanést jako hotovostní výdaj. Jak na to? Podívejte se na tento návod.

Nezapomeňte si Fidoo kartu opět přidat pro realizaci pravidelných online plateb.

Odpovídáme na otázky k výpadku Fidoo karet

Veškerá činnosti společnosti Wirecard Card Solutions Limited, se kterou české Fidoo spolupracuje a využívá pro vydávání platebních karet a poskytování platebních služeb, byly dočasně pozastaveny na základě rozhodnutí regulátora finančního trhu Financial Conduct Authority (FCA) ve Velké Británii. K tomuto preventivnímu opatření došlo v návaznosti na insolvenci německého Wirecard AG. FCA provádí od 26.6.2020 šetření ve společnosti Wirecard Card Solutions Limited, jejichž cílem je ověřit, že všechny klientské prostředky jsou v bezpečí na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů společnosti. Na základě výsledků postupně uvolňuje všechna omezení. Proto je služba Fidoo opět v provozu.

Wirecard má několik separátních společností. Insolvence je uvalena Wirecard AG. Fidoo ale spolupracuje s Wirecard Card Solutions Limited, u které byly opatření pouze dočasného a preventivního charakteru, aby se regulátor přesvědčil, že společnost klientské prostředky řádně spravuje. FCA naopak zakázalo společnosti Wirecard Card Solutions Limited převody finančních prostředků v rámci skupiny Wirecard, pokud nejsou podloženy poskytnutými službami či nejsou jinak odůvodněné.

Věříme, že několikadennímu výpadku podobného typu již nedojde. Drobné provozní či funkční výpadky (v řádu minut či několika málo hodin) se mohou i nadále vyskytnout.

Bohužel nemohli, ač bychom rádi. Wirecard AG je (resp. byl) společností v top 30 v Německu a kvalitu jeho služeb nikdo nezpochybňoval. Audit financí bohužel ukázal na velké nesrovnalosti a rychlost opatření a jejich rozsah nikdo neočekával. Přestože se problém přímo nedotýká společnosti, se kterou Fidoo spolupracuje, FCA právě z preventivních důvodů zahájila šetření s cílem se ujistit, že v britské entitě je vše v pořádku a klientské prostředky jsou v bezpečí. S výsledky šetření jsme samozřejmě spokojeni.

V současné době žádáme o vlastní licenci u ČNB. Tím se zbavíme závislosti na partnerech a regulovat nás bude přímo ČNB. Celý proces získání licence ale bohužel netrvá týdny, ale měsíce. Paralelně prověřujeme i jiné, rychlejší možnosti, jak klientům zajistit plnou dostupnost služeb Fidoo.

Všechny klientské prostředky jsou uloženy na zvláštních účtech, oddělených od provozních účtů společnosti Wirecard Card Solutions Limited a v současné době jsou pod kontrolou FCA. Tyto prostředky mohou být použity pouze v souladu s poskytovanými službami. Zároveň Wirecard Card Solutions Limited nesmí činit převody v rámci skupiny Wirecard do ostatních společností, aniž by tyto převody byly odůvodněné a podložené.  Dle prohlášení FCA na svých webových stránkách by restrikce uvalené na Wirecard Card Solutions Limited neuvolnila, pokud by si nebyla zcela jista, že klientské prostředky jsou v bezpečí.