Search
Close this search box.
Úvod Aktuální situace

Aktuální situace

I přesto, že je služba Fidoo plně funkční, tak vzhledem k přijatým sankcím spojených s válečným konfliktem na Ukrajině, může docházet k jejímu omezení u karetních i bankovních transakcí provedených u sankcionovaných subjektů.

Níže naleznete vždy aktuální informace kolem fungování Fidoo v návaznosti na současnou krizi na Ukrajině.

Vstup do letištních salónků Mastercard na různých letištích byl v minulém týdnu omezen z důvodu technického výpadku společnosti Mastercard, která stále intenzivně pracuje na jeho odstranění.

Na letištích v Praze a ve Vídni je již možné salónky využít po předložení Fidoo karty. 

Vstup do letištních salónků Mastercard na různých letištích by měl být k dispozici každému držiteli naší Fidoo karty. Bohužel, v současné době není tato funkčnost plně aktivní, což znamená, že klienti se do salónků na letišti zatím nedostanou.

 

Jsme v úzkém kontaktu se společností Mastercard, který na této situaci intenzivně pracuje. 

V rámci uvalení sankcí informovala společnost Mastercard o blokaci služeb Sberbank ve všech zemí, kde tato banka působila (tedy vč. ČR).

Jak se to projeví?

  • Od 17. 3. 2022 jsou blokovány veškeré platby u všech obchodníků/provozovatelů ATM (nejen platby z Sberbank) z oblasti Doněck a Luhansk.
  • Od 19. 3. 2022 jsou blokovány autorizace prováděné u Sberbank (platby u obchodníků, výběry z bankomatů, online transakce).
  • Od 26. 3. 2022 dojde k blokaci veškerých služeb Sberbank

ℹ️ Všechny informace neustále sledujeme a ověřujeme u našich partnerů.

Vzhledem k preventivnímu zajištění kybernetické bezpečnosti i restrikcím souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině jsme přistoupili  k blokaci webové a mobilní Fidoo aplikace pro přístupy z území Ruska a Běloruska, a to od 16. 3. 2022. Kromě těchto dvou uvedených zemí je naše aplikace i nadále plně přístupná bez jakéhokoliv dalšího omezení.

ℹ️ Všechny informace neustále sledujeme a ověřujeme u našich partnerů.

❓ Omezení fungování platebních karet Mastercard v Rusku

Společnost Mastercard, pod kterou jsou Fidoo karty vydávány, oznámila, že jejich karty nebudou v nejbližších dnech fungovat na území Ruska i mimo tuto zemi u ruských obchodníků a bankomatů.
Očekává se, že služby Mastercard budou na území Ruska i nadále omezovány. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Jak se to projeví?

  • Přes Fidoo karty nebude možné vybrat peníze z bankomatu ruských subjektů.
  • Přes Fidoo karty nebude možné zaplatit na terminálech/online u ruských obchodníků

ℹ️ Všechny informace neustále sledujeme a ověřujeme u našich partnerů.

❓ Omezení v karetních transakcích uskutečněných Fidoo kartami

Společnost Mastercard ze své strany sankcionuje konkrétní subjekty, kterým i pozastavuje jejich licence. Vše navazuje na přijaté sankce spojené s konfliktem na Ukrajině.

Jak se to může projevit?

  • Přes Fidoo karty nemusí být možné vybrat peníze z bankomatu sankcionovaných bank a finančních subjektů.
  • Přes Fidoo karty nemusí být možné zaplatit na terminálech/online u vybraných obchodníků (kteří mají terminál od sankcionovaných bank a finančních subjektů nebo využívají jejich služeb zpracování transakcí). 
 

Kde se to může projevit?
Bohužel se nejedná pouze o oblasti Ukrajiny a Ruska, případně Běloruska, ale i ostatní země v Evropě, protože některé sankcionované subjekty mohou poskytovat své služby i v cizích zemích.

❓ Omezení v převodech na Fidoo účet

Vzhledem k aktuálním událostem je možné, že Fidoo účet nebude možné nabít z bankovního účtu vedeného u Sberbank CZ.

Co mám dělat, pokud nabíjím peníze ze Sberbank CZ?

  • Přidejte si druhý účet pro nabíjení Fidoo prostředků. Pošlete žádost o doplnění dalšího bankovního účtu na info@fidoo.com z e-mailu uživatele, který má v aplikaci roli statutárního zástupce nebo hlavního správce nebo finančního správce. K žádosti je potřeba doložit vlastnictví účtu společností, tzn. přiložte hlavičku výpisu z bankovního účtu, na které bude uvedené číslo účtu a název společnosti. 
  • Nastavte si nově přidaný účet jako hlavní – z důvodů nabíjení i odbíjení peněz mezi vaším bankovním účtem a Fidoo účtem.

❓ Omezení krytí v rámci Direct cestovního pojištění

Vzhledem k tomu, že Ministerstvo zahraničních věcí výslovně varuje před vycestováním do Běloruska, Ruska a Ukrajiny, nekryje cestovní pojištění, které máte uzavřené přes Fidoo aplikaci, škody vzniklé na území těchto států. Tato výluka je uvedena ve všeobecných pojistných podmínkách, kterými se vaše smlouva řídí. Před vycestováním vám doporučujeme sledovat aktuální stav na webu ministerstva a pokud existuje pro danou zemi varování, raději cestu nepodnikat.

 

ℹ️ Všechny informace neustále sledujeme a ověřujeme u našich partnerů.