Search
Close this search box.
Úvod Blog Compliance a bezpečí Sezóna podvodů: 9 tipů, jak v létě chránit peníze doma i v zahraničí

9 tipů, jak v létě ochránit peníze doma i v zahraničí

Karta a přihlašovací údaje. Na tato dvě nejslabší místa útočí podvodníci nejčastěji. Níže najdete přehled jejich špinavých triků i tipy, jak se před nimi ochránit.  

1. Varování od “vašeho” bankéře

Typický scénář: Naléhavý hlas v telefonu mluví o nebezpečí zneužití vašich peněz a doporučí urgentní přesun na bezpečný účet. Je třeba jednat rychle! 

Jak reagovat: Zavěsit. A hlavně nesdělit žádná data, natož kamkoli posílat peníze. Obratem pak kontaktujte svou banku… a ideálně i Policii České republiky. 

2. Výběry hotovosti v zahraničí

Typický scénář: Dobrá zpráva je, že v Evropě se s tímto podvodem setkáte jen vzácně, téměř všechny výběry tu probíhají přes (kontaktní nebo bezkontaktní) čip. Mimo Evropu se ale stále setkáte s bankomaty s magnetickým proužkem. Ten pachatel snadno zkopíruje díky čtecímu zařízení před štěrbinou, kam vkládáte kartu, a vyrobí z něj klon vaší karty. Přes skrytou kameru na bankomatu pak zjistí i váš PIN.  

Jak reagovat: Tady je extrémně důležitá prevence. Na kartě si stanovte co nejnižší denní transakční limity. Jakmile pak zjistíte podezřelou aktivitu, kartu ihned zablokujte, přijdete tak jen o minimum peněz. V nastavení internetového bankovnictví pak můžete nastavit podrobná pravidla používání platební karty (včetně magnetického proužku). 

3. Investice a krypto – výhodně! (Ano, ale ne pro vás.) 

Typický scénář: Investiční poradce, o kterém jste nikdy neslyšeli, vám zavolá nebo napíše e-mail s nabídkou investice nebo nákupu krypta. Stačí, když mu sdělíte přístupové údaje, číslo karty nebo pošlete fotku vašeho OP.  

Jak reagovat: Zavěsit telefon resp. smazat e-mail, aniž kliknete na jakýkoli odkaz v něm. Přístupové údaje, kopie dokladů ani číslo karty NIKDY a s NIKÝM nesdílejte. A samozřejmě nikdy neinstalujte do svého počítače nic, co vám přijde přes neznámý e-mail nebo zprávu přes Whatsapp či jinde. 

4. Falešné stránky „vaší“ finanční instituce 

Typický scénář: Po delším čase se chcete přihlásit do internetového bankovnictví, jehož adresu hledáte ve vyhledávači. Mezi prvními výsledky „svítí“ povědomá adresa. Klikáte na ni a jste ve „svém“ internetovém bankovnictví. Akorát že vůbec ne. 

Jak reagovat: Pokud nemáte stránky vaší finanční instituce uloženy např. v záložce na liště internetového prohlížeče nebo ve složce „Oblíbené“ (oboje doporučujeme) a hledáte je vždy znovu, nechoďte na ně přes vyhledávače. Raději je zadávejte ručně.  

5. Odkazy v podvodných SMSkách 

Typický scénář: „Hitem“ poslední doby jsou SMS s příslib poslání přeplatku za vaše daňové přiznání, ale rozmáhá se i hrozba pozastavení doručení balíčku od přepravní služby.  

Jak reagovat: Neklikat na žádné odkazy v SMS. A pokud náhodou nějakou zásilku skutečně čekáte, kontaktujte přímo dotyčného přepravce a vše si důkladně oveřte.  

6. „Váš balíček je na cestě k vám 

Typický scénář: V e-mailu (poslaném z podezřelé adresy) čtete, že máte zaplatit celní poplatky nebo doplatit cenu za doručení balíčku. Stačí sdílet karetní údaje.   

Jak reagovat: Budeme to opakovat do ochraptění: NIKDY nesdílejte údaje o platební kartě, NIKDY neporcujte podobné transakce a NIKDY neklikejte na odkazy v podobných e-mailech. Oprávněnost doplatku si případně ověřte na oficiálních stránkách dopravce podle čísla zásilky. 

7. Inzerát za všechny prachy. Ty vaše. 

Typický scénář: E-mail nebo jiný neznámý zdroj (SMS aj.) chce údaje o vaší kartě, aby bylo možno provést nákup nebo prodej přes inzerát. 

Jak reagovat: Nedělejte to. Ohledně inzerce komunikujte vždy jen a pouze na stránkách nebo v inzertní aplikaci. 

8. Obnovení hesla

Typický scénář: E-mail vás vyzývá k aktualizaci přihlašovacích údajů nebo k obnově hesla do bankovních a jiných aplikací. Vy ale nevíte o žádném důvodu či problému.  

Jak reagovat: Banky ani jiné finanční instituce své klienty takto NIKDY neoslovují. Smažte ten e-mail a jděte dělat něco užitečnějšího, než sedat na lep podvodníkům. 

9. E-shopy a skvělé zboží, které svět neviděl (doslova) 

Typický scénář: „Cože? Tahle skvělá značka za tak málo peněz? To musím hned objednat, určitě někde udělali chybu, pitomci“, říkáte si a už už se chystáte u obchodníka nakoupit.    

Jak reagovat: Je jedno, jestli se jedná o oblečení, autokosmetiku, dětské zboží nebo zahradní nábytek. Před „výhodným“ nákupem, který samozřejmě zahrnuje i číslo vaší platební karty, si obchodníka řádně proklepněte. Třeba přes jeho obchodní podmínky, recenze na internetu nebo třeba sídlo firmy.  

Teď víte vše, abyste ochránili své peníze a užili si pohodové léto bez zbytečného mrzení.  

Rádi jsme pomohli! 

Zjednodušte správu svých firemních výdajů!

Mohlo by se vám líbit...